Odwiedź nas na :

Przejdź do Facebooka Przejdź do You Tube


 Głosuj na naszą stronę internetową
w    plebiscycie

RzeszówNaszeMiasto.pl


 Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Rzeszów

bip

 


 "Podkarpacie stawia na zawodowców"

Dowiedz się więcej...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiermasz Wielkanocny w C.H. Nowy Świat

W najbliższą sobotę (28 marca) w C.H. Nowy Świat w Rzeszowie odbędzie się Kiermasz Wielkanocny, w czasie którego będzie można nabyć ozdoby świąteczne, stroiki oraz palmy wielkanocne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Oferowane w sprzedaży ozdoby powstały
w ramach działalności Kółka Florystycznego prowadzonego prz
ez panią Martę Straub.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Land Art, czyli Sztuka Ziemi

W odpowiedzi na potrzeby naszych uczniów, swoją działalność rozpoczęło nowe kółko zainteresowań pod nazwą Land Art, prowadzone przez panią Joannę Bułat. Termin Land Art (w dosłownym tłumaczeniu Sztuka Ziemi) zaistniał w latach 60-tych XX wieku w odniesieniu do dzieł sztuki dokonujących zmian, przeistoczeń, przeobrażeń krajobrazu oraz działań artystycznych związanych z naturą traktowaną nie tylko jako przestrzeń prezentacji dzieła sztuki, ale jako materiał i „współtwórcę” samego dzieła. Land Art nawiązuje do głębokich sensów ludzkiej kultury, różnych jej wytworów, takich jak megalityczne budowle kamienne w Stonehenge (Anglia) czy tajemnicze wzory na płaskowyżu Nazca (Peru).

Działa się głównie w krajobrazie i materiałem naturalnym, chociaż są też odmiany bardziej sztuczne, związane np. z materiałem recyklingowym itp. Działania takie mają różny stopień trwałości, np. chwilowy - tylko do zdjęcia lub też tak długo jak dzieło przetrwa w naturze. Skoro jest to sztuka, ma też głębsze przesłanie i powinna wzbudzać jakąś refleksję, np. na temat wartości naturalnego krajobrazu, bezcenności nienaruszonej przez człowieka przestrzeni… dowiedz się więcej... i więcej...

Aby coś zdziałać w tym zakresie, trzeba być kreatywnym i otwartym na pomysły. Trzeba umieć zrobić coś szalonego… i może to być czasem niezrozumiałe dla innych. Nie można też robić niczego na siłę…

Wszystkie osoby gotowe na nowe wyzwania, z głowami pełnymi pomysłów i chęcią odkrywania zapraszamy do udziału w zajęciach w każdy wtorek w godz. 15:00 – 15:45.


 Kurs bukieciarstwa

kurs

W ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Społecznego, 15 uczniów szkoły z klas I-III  wzięło udział w 50 - godzinnym kursie bukieciarstwa. Kurs realizowany był w terminie od 10.01.2015 do 21.02.2015.

Zgodnie z programem kursu, młodzież nabywała i doskonaliła umiejętności wykonywania: bukietów w układzie spiralnym i równoległym z technikami florystycznymi, wianka komunijnego, dekoracji z wianków, dekoracji ślubnych kościołów, dekoracji sali i stołów, bukietów w mikrofonie, wiązanek pogrzebowych na florecie, kompozycji w naczyniach.


ZSA w RANKINGU Szkół Ponadgimnazjalnych - "Perspektywy" 2015

W XVII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych nasze Technikum Nr 13 znalazło się jako jedno z 4 rzeszowskich techników ujętych w klasyfikacji "Perspektyw", zajmując 3. miejsce w mieście a 16. na Podkarpaciu.

Z kolei w Rankingu Egzaminów Zawodowych zajmujemy 1. miejsce w Rzeszowie (47. w kraju).

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" co roku opracowuje i publikuje ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Zasady rankingu ustala kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pod uwagę brane są sukcesy w olimpiadach, wyniki z przedmiotów obowiązkowych na maturze, wyniki z przedmiotów dodatkowych na maturze, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych.

ranking

 

 


Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Nr 13 im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015
i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.Nagrody w konkursie bożonarodzeniowym rozdane

    Po raz kolejny rozdano nagrody w konkursie stroików świątecznych. W tym roku tematem przewodnim kompozycji, zaproponowanym przez panią Joannę Bułat, były owoce. Najczęściej w swoich kompozycjach konkursowych uczniowie stosowali owoce suszone, ale zastosowanie znaleźli także dla świeżych gruszek
i jabłek.

    W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i uczniów ZSA pierwsze miejsce zajęła Dominka Polewczak (III TAK), drugie Karolina Paśko (III TAK), a trzecie Katarzyna Falandysz (I TAK).

    Jak ocenia organizatorka konkursu, pani Marta Straub, prace przygotowane w tym roku prezentowały bardzo wysoki poziom, dlatego kieruje podziękowania do wszystkich uczestników za zaprezentowanie kompozycji (poza laureatami udział wzięli: Justyna Wasińska (II TAK), Dominika Zapasek (III TAK), Monika Wiśniowska).


Kiermasz świąteczny

20 grudnia w Galerii Nowy Świat w Rzeszowie odbył się kolejny już Kiermasz bożonarodzeniowy, w czasie którego nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje prace. Kompozycje świąteczne przygotowała młodzież w czasie warsztatów florystycznych prowadzonych przez panią Martę Straub. Podobnie jak w roku ubiegłym, stoisko szkoły cieszyło się wielkim zainteresowaniem i prace naszych uczniów ozdobiły niejedno mieszkanie w radosny świąteczny czas.


Narodziła się nam Nadzieja i Miłość, czyli Jasełka 2014

Wieloletnią tradycją naszej szkoły stało się przedstawienie bożonarodzeniowe, które wystawiane jest co roku tuż przed feriami świątecznymi. Nowością tegorocznego wystąpiena był fakt, że przygotowali je uczniowie klasy pierwszej. Debiut pierwszaków na szkolnej scenie okazał się prawdziwym sukcesem. Młodzi adepci sztuki aktorskiej, pomimo stresu, presji i zmęczenia, stanęli na wysokości zadania i 19 grudnia stworzyli niepowtarzalny świąteczny klimat. Serdeczne gratulacje!

Wystąpili: Magda Óżóg - Maria, Maciek Rykiel - Józef, Kasia Falandysz, Olga Łakomy, Nataniel Jakubowski, Oskar Matuła - anioły, Dominika Jabłońska, Monika Opalińska - diabły, Oskar Kowalik - uczeń, Herod, Michał Kotla , Jakub Rykiel - uczniowie, Wioletta Bieszcz, Mariusz Wiercioch - pasterze, Mateusz Koszorek (II TAK) - pasterz, diabeł, Małgorzata Broda, Anna Krzych, Ola Gwizdak, Patrycja Krawiec, Agnieszka Cisło, Pamela Cierpiał - chór, Patryk Tapek, Patrycja Krawiec - głosy, Barbara Bąk - narrator.

Muzyka: Karolina Motyka - gitara, Barbara Bąk - klawisze, śpiew, Gabrysia Szeliga (II TAK) - śpiew.

Obsługa techniczna: Dawid Kulasa

Scenografia: Monika Opalińska, Dominika Jabłońska, Ryszard Kubas, Piotr Binduga, Anita Drzał, Marta Straub, Małgorzata Wanat

Scenariusz i reżyseria: M. Wanat


Maraton Pisania Listów

9 grudnia 2014 członkowie Samorządu Uczniowskiego, Magdalena Ożóg, Karolina Motyka, Błażej Bieniasz i Karol Jankowski, zorganizowali w naszej szkole „Maraton Pisania Listów” z  Amnesty International. W pisanie listów zaangażowali się wszyscy uczniowie i kilku nauczycieli. Podczas Maratonu pisaliśmy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.
Więcej informacji o akcji: http://amnesty.org.pl/maraton/


Mikołajkowo – filmowo

Z okazji mikołajek klasy I, II i IV udały się do kina Helios na wybrane przez siebie seanse filmowe. Pierwszaki oraz uczniowie kasy II obejrzeli Głupi i głupszy bardziej, a maturzyści Igrzyska śmierci. W wyjściu uczniom szkoły towarzyszyły panie: Marta Straub, Ewa Syrylak oraz Małgorzata Wanat.

 

 

 


Wyniki egzaminów zawodowych

    W czerwcu br. abiturienci naszej szkoły przystąpili do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
(22 osoby przystąpiły do etapu pisemnego a 19 osób do praktycznego). Dyplom potwierdzający kwalifikacje zdobyło 13 uczniów, czyli 68% zdających. Wynik ten jest znacznie wyższy od wojewódzkiego i krajowego.
Na Podkarpaciu dyplom uzyskało 31,9% zdających, a w skali kraju – 38,6%. Również wyniki poszczególnych etapów egzaminu znacznie przewyższają osiągnięcia wojewódzkie i krajowe:

 

Etap pisemny

Etap praktyczny

Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe

 

Wynik w ZSA

ZDAWALNOŚĆ

OTRZYMAŁO

86%

68%

68%

Wynik na Podkarpaciu

71,4%

33,3%

31,9%

Wynik
w Polsce

72,51%

40,62%

38,6%

Również uczniowie klasy drugiej w czerwcu przystąpili do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (kwalifikacja R.21 -  Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu). Także
z tego egzaminu wyniki uzyskane przez naszych uczniów są dużo wyższe od wojewódzkich i krajowych. Świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie otrzymało 13 osób (68%).

 

Etap pisemny

Etap praktyczny

Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe

 

Wynik w ZSA

ZDAWALNOŚĆ

OTRZYMAŁO

86%

77%

59%

Wynik na Podkarpaciu

55,3/%

46,9%

33,09%

Wynik
w Polsce

56,72%

43,34%

30,2%

 Gorąco gratulujemy wszystkim uczniom, absolwentom oraz nauczycielom!


Andrzejki   

Andrzejki

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowany został tradycyjny "Wieczór" Andrzejkowy. Wróżby przygotowane przez uczniów były bardzo ciekawe i różnorodne. Pojawiła się również Wróżka, a może Wróżbita? ;) Kostki do gry, daty urodzenia, ciasteczka z wróżbą, buty, szpilki, obierki od jabłek odpowiadały, co nas MOŻE spotkać w przyszłości, jak będzie miał na imię mąż lub żona, kto pierwszy się ożeni... ale NIE MUSI, bo to przecież tylko zabawa!


XIV Olimpiada wiedzy z zakresu BHP

BHP
    W dniu 20 listopada 2014 roku w sali konferencyjnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie odbyła się
XIV edycja olimpiady wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie indywidualnym. W wojewódzkim finale wzięło udział
15 uczniów. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III TAK - Kinga Sikora, która w finale zajęła VII pozycję
i otrzymała liczne i cenne nagrody. Serdecznie gratulujemy Kindze oraz opiekunowi – panu Piotrowi Bindudze.

Organizatorami Olimpiady są m.in.: Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Rzeszowie, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Rzeszowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Rzeszowie oraz Podkarpacka Izba Rolnicza.


 Wizyta w Centrum Krwiodawstwa

krew,,Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.
To DAR ŻYCIA ... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata." (Jan Paweł II)

W ramach działalności Szkolnego Klubu Dawcy Krwi, grupa uczniów, pod opieką ks. Tadeusza Kawalca, wzięła udział w akcji oddawania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Kolejna akcja odbędzie się na wiosnę. Opiekunem Klubu jest pani Dorota Bikowska.


Narodowe Święto Niepodległości


„Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew

Które pną się w słońce każda w swoją stronę

Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech

Którzy wolność swą zdobyli na obronę”

12 listopada odbyła się akademia z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie opowiedzieli wierszem, prozą i piosenką patriotyczną o heroicznej walce naszych przodków, dzięki której Polska nie zginęła. Idea całego występu miała nawiązywać do patriotyzmu, który kojarzy się nie tylko z walką o wolność, ale też z miłością do ziemi ojczystej, a szczególnie do polskich krajobrazów.

Uczniowie technikum architektury krajobrazu powinni być świadomi odpowiedzialności za kształtowanie przestrzeni wokół siebie, dlatego też tak często w całym przedstawieniu przewijał się motyw pięknych polskich widoków terenów otwartych, jak i terenów zieleni. Występ opowiedział o 11 listopada 1918 roku, Piłsudskim
i jego wojsku. Wspomniani zostali także Żołnierze Wyklęci prześladowani po II wojnie światowej.

W akademii udział wzięli:

Barbara Bąk, Błażej Bieniasz, Justyna Dudka, Katarzyna Falandysz, Dominika Frej, Karol Jankowski, Mateusz Koszorek, Oskar Kowalik, Anna Kuszaj, Karolina Obuch, Karolina Paśko, Bernadeta Pelc, Grzegorz Płoch, Dominika Polewczak, Jakub Rykiel, Maciej Rykiel, Kinga Sikora, Gabriela Szeliga, Justyna Szydełko, Monika Wiśniowska, Dominika Zapasek.

Opiekunowie: Joanna Bułat, Alicja Kot i Agata Kloc.


I NOC FILMOWA

NOC FILMOWA
    W nocy z 7 na 8 listopada 2014 z inicjatywy Samorządu Szkolnego zorganizowana została I Noc Filmowa. Stała się ona okazją do zapoznania się z różnymi gatunkami filmowymi, wzięcia udziału w konkursie o trylogii "Igrzyska śmierci", zorganizowanym przy współpracy z biblioteką szkolną  oraz do integracji społeczności szkolnej
w warunkach innych niż lekcyjne. Wielką frajdę sprawiła możliwość ucięcia sobie smacznej drzemki w sali od polskiego :) 

    Opiekun Samorządu, pani Anita Drzał, dziękuje:  pani Marcie Straub i panu Piotrowi Bindudze za opiekę nad młodzieżą, Błażejowi i Karolowi z Samorządu za organizację przedsięwzięcia oraz wszystkim tym, którzy pomagali jak mogli. No i młodzieży, która zachowywała się wzorowo przez całą noc i poranek :)

 


"Podkarpacie stawia na zawodowców"

    W ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego przez Unię Europejską 
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w roku szkolnym 2014/2015 szkoła otrzymała sprzęt informatyczny i komputerowy, literaturę i oprogramowanie do projektowania ogrodów oraz sprzęt specjalistyczny do wyposażenia dwóch pracowni przedmiotów
 zawodowych: pracowni projektowania architektury krajobrazu
i pracowni urządzania i pielęgnacji terenów zieleni.
 

    Ponadto uczniowie szkoły mają możliwość poszerzania wiedzy i umiejętności zawodowych poprzez uczestniczenie w różnych formach kształcenia. 

    W czasie wakacji 22 uczniów odbywało praktyki zawodowe w najlepszych firmach regionu produkujących rośliny ozdobne, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności zawodowe. W październiku 8 uczniów klasy maturalnej uczestniczyło w szkoleniu z autoprezentacji. Szkolenie podniosło ich umiejętności związane z prezentacją własnej osoby, prowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej, pisaniem CV i listu motywacyjnego, zwiększając tym samym ich szanse na rynku pracy.

    W styczniu i lutym 2015 r. odbędzie się kurs bukieciarstwa, w którym uczestniczyć będzie 15 uczniów szkoły. 
W czasie 50 godzin kursu zdobędą oni wiedzę i umiejętności praktyczne związane z  projektowaniem 
i wykonywaniem bukietów, kompozycji, roślinnych dekoracji ślubnych kościołów, sal, stołów, wiązanek i wieńców na różne okazje. 
dowiedz się więcej...


Halloween - 31 października

    Ostatni dzień października wykorzystaliśmy na zabawę w stylu Halloween. Wiele osób trudno było poznać pod maskami i misternym makijażem.  Szkoła rozbrzmiewała wybuchami śmiechu, a chwilami zaskoczenia i przestrachu. Przy okazji poruszano tematykę związaną z różnorodnością tradycji związanych z obchodzeniem celtyckiego Halloween, słowiańskich Dziadów, meksykańskiego Dnia Zmarłych oraz chrześcijańskich Zaduszek i Wszystkich Świętych.


"Granice wolności słowa" i "Watch Docs"


    23 października uczniowie klasy II TAK uczestniczyli w debacie pt. "Granice wolności słowa w kontekście mowy nienawiści w Internecie" oraz
w trwającym równolegle w WSPiA 12. Objazdowym Festiwalu Filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka
w Filmie”. Gośćmi specjalnymi dyskusji byli Janusz Niedbał z Amnesty International oraz Jan Dąbkowski
z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.czytaj więcej...

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani Dorota Bikowska i pan Piotr Binduga.


 Z teatrem za pan brat, czyli szkolna teatromania...

szalone

    Teatromaniacy naszej szkoły sezon rozpoczęli 17 października spektaklem Szalone nożyczki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie obejrzało 35 uczniów w towarzystwie pań: Eweliny Surowiec
i Małgorzaty Wanat. Szalone nożyczki cieszą się niesłabnącą popularnością, czego najlepszym przykładem są reakcje naszej młodzieży. Salwy śmiechu wypełniały salę niezliczoną ilość razy, a dochodzenie
w sprawie zabójstwa Izabeli Richter, światowej sławy pianistki, tak dalece przykuło uwagę widzów, że spektakl skończyl się nieco później niż planowano.


Dzień Edukacji Narodowej

den


XLVII rajd AGRUSIA: Beskid Sądecki - Eliaszówka


,,Rzeszowska Strefa'' - I Miejski Bieg na Orientację

bieg miejski

    11 października uczniowie klasy II TAK wzięli udział w I Miejskim Biegu na Orientację „Rzeszowska Strefa”, zorganizowanym przez Rzeszowski Dom Kultury. W biegu uczestniczyło 13 drużyn. Nasi uczniowie pod opieką pani Elizy Kozdrańskiej wystartowali w dwóch grupach dwuosobowych mieszanych na dystansie 5 km. 5. miejsce zajęli: Mateusz Koszorek i Anna Kuszaj, z kolei Filip Rzemień i Aleksandra Wilk uplasowali się na
10. pozycji. Serdecznie gratulujemy!


Dzień Papieski - Pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych

 Dzień Papieski

    10 października 10 - osobowa grupa uczniów klasy I TAK wzięła udział w V edycji Pielgrzymowania Rzeszowskim Szlakiem Świętych z okazji obchodów Dnia Papieskiego. Trasę Rzeszowskiego Szlaku Świętych wyznaczają kościoły rzeszowskie związane z osobami, które przez Jana Pawła II albo dzięki niemu, zostały beatyfikowane lub kanonizowane, a także Krzyż Ofiar komunizmu przy Zamku Rzeszowskim i Ratusz Rzeszowski. Młodzieży
w wędrówce po Rzeszowie towarzyszył ks. Tadeusz Kawalec.


Sprzątanie świata

    Uczniowie z klas II i III TAK wzięli udział w społecznej kampanii ekologicznej „Sprzątnie Świata”, która inspiruje do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę. Obecnie, w swoim 19-tym roku funkcjonowania, „Sprzątanie Świata”, organizowane we współpracy
z UNEP (Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych), angażuje rocznie około 35 milionów wolontariuszy ze 130 państw, co czyni je jedną z największych społecznych akcji ekologicznych na świecie. czytaj więcej

Akcję przeprowadzoną na terenie szkoły  oraz w pobliskim parku zorganizowały w dniu 30 września panie: Joanna Bułat i Agata Kloc.


"Miasto 44"miasto 44

    29 września uczniowie naszej szkoły obejrzeli w kinie Zorza w Rzeszowie film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Wyjście zorganizował Samorząd Uczniowski.

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla,
z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność  ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej.
czytaj dalej...

 


Otrzęsiny klasy pierwszej :)

otrzęsiny

    W piątek, 26 września, uczniowie klasy II przygotowali naszym pierwszakom Otrzęsiny. Pod czujnym okiem wychowawczyń i w przyjaznej atmosferze odbyły się liczne konkurencje sprawnościowe, konkursy wiedzy
i degustacje. Wywołały one salwy śmiechu wśród wszystkich zebranych. Trzeba przyznać, że uczniowie kl. I wykazali się dużą wiedzą o naszej szkole oraz śmiałością i poczuciem humoru, a organizatorzy
z kl. II, pełnym profesjonalizmem w przygotowaniu całej imprezy. Wszystkim dziękujemy!


Warsztaty florystyczne z „Izabelą”

    23 września w naszej szkole odbyły się warsztaty z wykonywania kompozycji i bukietów z roślin leśnych, parkowych, łąkowych oraz ogrodów przydomowych prowadzone przez panią Izabelę Koczyńską, właścicielkę kwiaciarni „Izabela”. Prowadząca ukazała wszechstronne zastosowanie roślin poznawanych i stosowanych
w kształtowaniu architektury krajobrazu.

    W kilkugodzinnych zajęciach udział wzięła młodzież z klas: I, II, III TAK, a efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach i w pracowni szkolnej.


I miejsce na rajdzie IPN-u

rajd IPN

    W dniach od 17 do 19 września 2014 odbył się pieszy rajd dla młodzieży na obszarze Beskidu Niskiego i Bieszczadów „Szlakiem 3. Brygady Górskiej we wrześniu 1939 r.”, którego organizatorem, jak co roku, był Instytut Pamięci Narodowej.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I i II TAK pod opieką pani Elizy Kozdrańskiej.

    Rajd miał charakter edukacyjny. Uczestnicy poznali wydarzenia z okresu II wojny światowej oraz dotarli do miejsc bezpośrednio związanych
z tematyką rajdu. Trasa rajdu pokrywała się ze szlakiem bojowym 3. Brygady Górskiej płk. Stefana Jana Kotowicza.

    Uczniowie z I LO w Rzeszowie, LO w Łańcucie oraz naszej szkoły rywalizowali w marszu na orientację
i konkursie wiedzy historycznej.

Zwyciężyli najlepsi, czyli uczniowie ZSA w Rzeszowie.


Odsłonięcie pomnika Sybiraków

 

    W czwartek, 17 września, grupa uczniów szkoły wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu pomnika Zesłańców Sybiru. Uroczystość połączono z obchodami 75. rocznicy agresji sowieckiej. Wyjście zorganizowała pani Agata Kloc.

    W uroczystości wzięły udział władze Podkarpacia i kombatanci ze Związku Sybiraków. Obchody poprzedziła msza święta w kościele
pw. Podwyższenia Krzyża Św. Przed dwumetrowym pomnikiem zlokalizowanym na os. gen. Andersa zostały złożone wieńce.

Odlany z brązu monument przedstawia idącego pod wiatr człowieka po kolana brnącego w śniegu, zostawiającego za sobą ślady bolesnej obecności Polaków na Kołymie, w Omsku, Archangielsku, Swierdłowsku czy Irkucku.
- Te wydarzenia nie powinny zatrzeć się w zbiorowej pamięci narodu. Dzisiaj, pochylając głowę w hołdzie tym, którzy zostali na nieludzkiej ziemi, powinniśmy zapewnić, że mimo upływającego czasu pamięć o nich pozostanie na zawsze - podkreślała Danuta Zbyszyńska, prezes rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków.(źródło: Gazeta.pl) czytaj więcej…


 Ślubowanie klasy pierwszej

    11 września (czwartek) odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej na sztandar Szkoły. W uroczystości, oprócz przedstawicieli grona pedagogicznego, udział wzięli Rodzice, którzy w tym dniu uczestniczyli także w pierwszym spotkaniu z wychowawcą.

    Młodzież złożyła obietnicę "rzetelnego pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania wysokich kwalifikacji zawodowych", a także "bycia szlachetnym, uczciwym i wzorowym uczniem". Mamy zatem nadzieję, że słowa te na długo zostaną w ich pamięci i będą godnie reprezentować naszą Szkołę.

    Nad sprawnym przebiegiem uroczystości i organizacją czuwała klasa II TAK z wychowawczynią, panią Anitą Drzał.


 

salonSALON MATURZYSTÓW "Perspektywy"

    11 września (czwartek) klasa IV TAK z wychowawczynią, panią Ewą Syrylak, uczestniczyła w Salonie Maturzystów, zorganizowanym po raz kolejny przez Politechnikę Rzeszowską.

    W inauguracji Salonu wzięli udział goście, m.in.: prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczak – prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, Jacek Wojtas – Podkarpacki Kurator Oświaty, Lech Gawryłow – Dyrektor OKE w Krakowie, Katarzyna Kuczmenda – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Jadwiga Miąsik
z Wydziału Edukacji Urzędu miasta Rzeszowa.

    Nasi maturzyści uczestniczyli w wykładach dotyczących sposobu organizacji egzaminu maturalnego z matematyki i języka polskiego.

 


    Akcja "NAKRĘTKA" trwa nadalnakręć się

 

Zachęcamy wszystkich uczniów, absolwentów, pracowników Szkoły oraz osoby zainteresowane do dalszego zbierania plastikowych nakrętek. Tym razem zgromadzony materiał zostanie przekazany na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.

 

            

           dowiedz się więcej...


 

Wielki kiermasz używanych podręczników!

Do piątku, 5 września, uczniowie zainteresowani sprzedażą używanych podręczników proszeni są o ich dostarczenie do biblioteki szkolnej.

Wszystkie książki należy wcześniej wycenić  i podpisać. Kiermasz poprowadzi pani Anita Drzał w dniach od 8 do 12 września.


ZAPRASZAMY :) 


 

Porządek inauguracji roku szkolnego 2014/2015:

  • 8:00 - uroczysta Msza Święta w kościele Bożego Ciała i Matki Boskiej z Lourdes,
  • 9:15 - rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w budynku szkoły i spotkanie z wychowawcami.