Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy


Erasmus + 


Odwiedź nas na :

Przejdź do Facebooka Przejdź do You Tube


 Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Rzeszów

bip


Zobacz filmy promocyjne szkoły nagrane przez naszych uczniów:
część 1.
część 2.

 Rozpocznij wędrówkę śladami szkolnego QUESTU
i odkryj "Skarb dawnego Miłocina" 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

e - Dziennik
Zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018


Terminy egzaminów poprawkowych:

Język polski: 30 sierpnia 2017, godz. 9:00
Matematyka: 30 sierpnia, godz. 9:00
 

Wasza fotorelacja z wakacji :)

    Pracusie z III TAK (Nataniel, Patrycja) w szkółce roślin ozdobnych

Podzielcie się swoimi wrażeniami z wakacji! Zachęcmy wszystkich uczniów do przesyłania wakacyjnych zdjęć na adres: pani_od_polskiego80@wp.pl do 15 sierpnia br.
Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają nagrody :)

23.06.2017
WAKACJE!!!!


Po Mszy Świętej, spotkaniu z dyrektorem oraz wychowawcami, uczniowie ZSA udali się na zasłużone wakacje :)
Zobacz zdjęcia klasowe...

17.06.2017
Our Quest is the best!


    Nasz szkolny Quest "Skarb dawnego Miłocina", opracowany przez uczniów klasy III TAK (K. Falandysz, J. Rykiel,
M. Rykiel) i nauczycieli (J. Bułat, M. Wanat), zajął I. miejsce w konkursie na najlepszy Quest, którego organizatorem był Klub "Gaja".

    Questing to turystyka z zagadkami, rodzaj gry terenowej, której celem jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc, często poza oznakowanymi trasami, poznawanie legend i historii danego miejsca. Polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (QUESTÓW), którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

Wędruj śladami szkolnego Questu "Skarb dawnego Miłocina"...

Zakończenie 01 - 03.06.2017
Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2017

    Uczniowie klasy II TAK (Magdalena Biesiada, Natalia Sarna, Julia Sarna, Sebastian Welc) wykonali prace plastyczne prezentowane w czasie kolejnej edycji Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. W czasie imprezy zaprezentowano także projekty zagospodarowania terenu wykonane przez uczniów klasy III i IV TAK (Anna Kuszaj, Dominika Kołodziej, Olga Łakomy, Monika Opalińska, Dominika Jabłońska, Barbara Bąk) w ramach projektu Estrady Rzeszowkiej "Młodzież (dla) Miasta".
Opiekę merytoryczną pełniły panie: Ewelina Surowiec i Joanna Bułat.
Zobacz więcej na fb...

01.06.2017
29-31.05.2017"Jak nie czytam? Jak czytam!" 📘📙📕📗

📘📙📕📗      UjvbhfU   
Uczniowie klas I TAK/TOŚ i II TAK wzięli udział w akcji Miesięcznika "Biblioteka w szkole" "Jak nie czytam? Jak czytam!". Akcja polegała na biciu rekordu w ogólnopolskim czytaniu oraz na propagowaniu czytelnictwa. Ksiązki
w szkolnym ogrodzie wraz z młodzieżą czytała inicjatorka przedsięwzięcia - pani Anita Drzał.

29-31.05.2017
Z wizytą w Grzybowie

   W dniach 29-31 maja 2017 dwudziestu uczniów naszej szkoły wzięło udział w trzydniowej wycieczce do modelowego gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie. Celem wyjazdu było zdobycie wiedzy praktycznej w zakresie prowadzenia ekologicznego gospodarstwa, podniesienie wiedzy uczniów na temat zrównoważonego rolnictwa oraz różnych funkcji zadrzewień i zakrzewień śródpolnych,  zainteresowanie młodych ludzi rolnictwem ekologicznym, propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego rolnictwa.
    Młodzież wzięła udział w prelekcjach, warsztatach i zajęciach terenowych. Był to ostatni etap realizowanego przez naszą szkołę projektu edukacyjnego "Święto Drzewa - wśród pól".
    Opiekę nad młodzieżą pełniły panie: Joanna Bułat i Anita Drzał.

26.05.2017
Finał projektu "Święto Drzewa - wśród pól"           26 maja 2017 r. w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Święto Drzewa – wśród pól”. Uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: p. Jacek Bożek - założyciel i prezes Klubu Gaja, polskiej organizacji ekologicznej; p. Jolanta Migdał - koordynatorka projektu z ramienia Klubu Gaja; p. Grzegorz Koryl - radny miasta Rzeszowa; p. Andżelika Bubicz reprezentująca Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa; p. Monika Piątek reprezentująca Kuratorium Oświaty
w Rzeszowie; p. Justyna Adamiec - przewodnicząca Rady Osiedla "Miłocin".

    Finał projektu, którego koordynatorką w ZSA od września 2015 roku była pani Joanna Bułat, obejmował: podsumowanie działań podjętych w czasie realizacji projektu, "Czytanie drzewom" przez uczniów i zaproszonych gości, posadzenie 90 sztuk rodzimych gatunków drzew i krzewów na terenie ogrodu szkolnego, rozwiązywanie szkolnego Questu.

    Technikum nr 13 w Rzeszowie jest jedną z 4 szkół w Polsce, które od roku biorą udział  w projekcie edukacyjnym „Święto Drzewa – wśród pól”. Jest on kontynuacją realizowanego przez Klub Gaja od 2003 roku programu aktywnej edukacji ekologicznej „Święto Drzewa”.  Głównym tematem projektu jest rola zadrzewień
i zakrzewień  w ochronie bioróżnorodności i przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz korzyści, jakie one przynoszą dla gospodarki i społeczeństwa. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i uzyskał m.in. patronat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach projektu  uczniowie  kształcący się w zawodzie: technik architektury krajobrazu, uczestniczyli
w wielu interesujących  przedsięwzięciach.  Były to między innymi:

warsztaty etnobotaniczne, podczas których młodzież poznała bogactwo zastosowań gatunków roślin związanych z zakrzewieniami śródpolnymi w medycynie i kuchni, techniki suszenia, przechowywania i przetwarzania roślin jadalnych i leczniczych.

            -  warsztaty ornitologiczno-fotograficzne pt. „Rozśpiewani rezydenci pośród pól i ich czworonożni sąsiedzi”, podczas których uczestnicy zapoznali się z rolą zadrzewień w ochronie bioróżnorodności, w szczególności gatunków ptaków, prowadzili obserwacje ptaków i odbyli praktyczną naukę wykonywania estetycznej fotografii,

- warsztaty przygotowujące uczniów do opracowywania tzw. Questów. Questing to turystyka z zagadkami, rodzaj gry terenowej, której celem jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc, często poza oznakowanymi trasami, poznawanie legend i historii danego miejsca. Polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (QUESTÓW), którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Efektem warsztatów było opracowanie Questu o zabytkach i atrakcjach przyrodniczych okolic szkoły „Skarb dawnego Miłocina”.

Ostatnim przedsięwzięcie w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”  będzie trzydniowy wyjazd  grupy 20 uczniów technikum architektury krajobrazu w dniach 29-31 maja 2017 do modelowego gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie.

Zobacz relację z wydarzenia na stronie Klubu Gaja...

O projekcie na onet.pl...

O projekcie w Radiu Via...


17.05.2017
Technicy ochrony środowiska na Politechnice Rzeszowskiej


    W ramach współpracy naszej szkoły z Politechniką Rzeszowską, uczniowie klasy I TOŚ uczestniczyli w zajęciach
w laboratorium mikrobiologicznym oraz laboratorium analizy ścieków, prowadzonych przez pracowników tej wyższej uczelni. Uczniowie wykonali analizę obecności bakterii w wodzie do picia, a wyniki porównali z odpowiednim Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Następnie oglądali pod mikroskopami osad czynny (mikroorganizmy z oczyszczalni ścieków).
    Realizując program nauczania młodych techników środowiska, nasza szkoła współpacuje z kilkoma instytucjami, w tym także z Politechniką Rzeszowską, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia laboratoryjne.

Technicy ochrony środowiska na Politechnice Rzeszowsk"Ostatni raz z moją klasą"

    W piątek, 28 kwietnia, odbyło sie uroczyste zakończenie roku szkolnego klasy czwartej. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, pożegnanie maturzystów przygotowali uczniowie klasy trzeciej, a nad ich niezmierzoną kreatywnością usiłowała zapanować wychowawczyni, pani Małgorzata Wanat.
    Pożegnanie poprzedziła krótka akademia poświęcona 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez uczniów klasy pierwszej wraz z panią Eweliną Surowiec.

26.04.2017
Bądź eko! Żyj lepiej!


 26 kwietnia w naszej szkole miał miejsce Dzień Otwarty, zorganizowany pod hasłem: "Bądź eko. Żyj lepiej!".
W programie wydarzenia znalazły się: warsztaty florystyczne, ciekawa lekcja, warszaty graficzne (projektowanie ogrodów), gry i zabawy pedagogiczne, rozwiązywanie łamigłówek logicznych i matematycznych, wędrówka szlakiem szkolnego Questu, finał konkursu fotograficznego "Ekologia w obiektywie", degustacja zdrowej żywności.

Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
Kiermasz Wielkanocny
21.03.2017
Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych


    Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych.
W programie imprezy, przygotowanej pod kierunkiem pań: Alicji Kot i Katarzyny Stęchły, znalazły się: przedstawienie o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, kabaret, teleturniej "Jeden z dziesięciu", prezentacje dotyczące wybranych krajów anglojęzycznych, konkurs na najlepsze przebranie i in.

15.03.2017
Warsztaty florystyczne w ramach projektu Młodzież (dla) Miasta    W ramach projektu "Młodzież (dla) Miasta", organizowanego przez Estradę Rzeszowską i Rzeszowski Inkubator Kultury, uczniowie naszej szkoły przygotowali warsztaty florystyczne, które odbyły się w Osiedlowym Klubie Kultury "AKWARIUM" przy ulicy Pułaskiego w Rzeszowie. Patronem medialnym wydarzenia była Gazeta Codzienna "Nowiny".
    W zajęciach prowadzonych przez uczniów pod kierunkiem pani Marty Straub wzięło udział ponad sześćdziesięciu mieszkańców Rzeszowa. Dwie godziny wytężonej pracy zaowocowały powstaniem palm wielkanocnych
w najróżniejszych kolorach i rozmiarach.
Koordynatorką imprezy z ramienia szkoły była pani Ewelina Surowiec.

Zobacz więcej zdjęć na Nowiny24.pl ...
Zobacz finał poprzedniej edycji...

07.03.2017
Technicy ochrony środowiska w terenie

    Uczniowie technikum ochrony środowiska odwiedzili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Zapoznali się między innymi z funkcjonowaniem automatycznej stacji pomiarów zanieczyszczeń powietrza.

03.03.2017
Questing, czyli co?

    W dniu 3 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty Quest, w których udział wzięli uczniowie klasy II i III. Czym jest Quest? Questing to turystyka z zagadkami, rodzaj gry terenowej, której celem jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc, często poza oznakowanymi trasami, poznawanie legend i historii danego miejsca. Polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (QUESTÓW), którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.
   
    Uczestnicy zapoznali się z istotnymi pojęciami z zakresu turystyki oraz ideą powstawania gier terenowych.
W części warsztatowej odbyły się ćwiczenia, które miały na celu zapoznanie uczniów z budowaniem struktury Questu. Były to zadania polegające na konstruowaniu zagadek, zadań, wierszyków; ćwiczenia z zakresu logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, rysunku. Dzięki temu uczniowie mogli również poznać najczęściej popełniane błędy przy konstrukcji własnej koncepcji Questu.
    Istotnym elementem zajęć było wyjście w teren w celu zlokalizowania i wybrania najciekawszych punktów
w najbliższej okolicy szkoły. Warsztaty stały się inspiracją do opracowania Questu na terenie ogrodu szkolnego, który nie tylko będzie brał udział w konkursie z programu Święto Drzewa - Wśród Pól, ale również posłuży do uatrakcyjnienia dni otwartych szkoły, jej promocji wśród gimnazjalistów oraz wszystkich, którzy chcieliby poznać historię szkoły oraz roślinność na ścieżce dydaktycznej przy ZSA w Rzeszowie.
Warsztaty zorganizowała w naszej szkole pani Joanna Bułat, a przeprowadził je pan Grzegorz Gołoś - szef Grupy Eksperckiej CSV (dowiedz się więcej...).

28.02.2017
Dzień Piżamowy
   
 We wtorek w naszej szkole zaroiło się od osób ubranych w piżamy, szlafroki i pajace, a wszystko to za sprawą
pani Anity Drzał, która zorganizowała Dzień Piżamowy :)

23.02.2017
V Salon Edukacji Zawodowej & Technicznej dla Gimnazjalistów

                                 Na zdjęciu od lewej: Dominika Worosz, Nataniel Jakubowski i Kasia Falandysz.

    23 lutego 2017 roku na Politechnice Rzeszowskiej odbył się V. Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla Gimnazjalistów, w czasie którego również nasza szkoła prezentowała swoją ofertę edukacyjną. Gimnazjaliści mieli okazję poznać aktualne kierunki kształcenia w rzeszowskich szkołach zawodowych i technicznych, a dodatkowo obejrzeć niezwykle atrakcyjny pokaz mody branżowej, wziąć udział w debacie, konkursach i loterii fantowej.

    Naszą szkołę reprezentowali: Magda Ożóg (III TAK) - debata; Dominika Worosz (I TAK), Kasia Falandysz (III TAK), Nataniel Jakubowski (III TAK) - pokaz mody branżowej; Dominika Ślęczka (I TAK), Maciek Rykiel (III TAK), Jakub Rykiel (III TAK), Dominika Jabłońska (III TAK) - obsługa stoiska, pani Anita Drzał - konkurs wiedzy o szkołach, pani Joanna Bułat - lekcja "Masz doła, posadź drzewo" :)
Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Ewa Bar, p. Eliza Kozdrańska, p. Piotr Binduga.

Czytaj o targach w mediach...
Zobacz więcej zdjęć...

22.02.2017
Karnawałowo - Ostatkowo
    Grupa uczniów z klasy pierwszej i trzeciej (Lidia Lachcik, Julka Kołodziej, Patrycja Cygan, Olga Łakomy, Kasia Falandysz, Kuba Rykiel, Maciek Rykiel), wraz z panią Eweliną Surowiec, zorganizowała bal karnawałowy dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Mrowli. Bajeczne stroje, niekończące się zabawy, śpiew, taniec i niepowtarzalna atmosfera kończącego się karnawału towarzyszyły wszystkim uczestnikom imprezy. Wydarzenie to wpisuje się w rozwijającą się działalność wolontaryjną uczniów naszej szkoły.

Zobacz więcej zdjęć...

14.02.2017
Walentynkowy Turniej Piłki Nożnej

10.02.2017
    Z okazji Dnia Świętego Walentego, popularnie nazywanego Dniem Zakochanych,w naszej szkole odbył się turniej piłki nożnej, w którym udzial wzięli przedstawiciele wszystkich klas, gorąco dopingowani przez uczniów i nauczycieli. Zawody zwyciężyła niepowtarzalna drużyna klasy III TAK w składzie: Mariusz Wiercioch, Dawid Kulasa, Maciek Rykiel, Oskar Matuła, Jakub Rykiel (na zdjęciu od prawej). Nad organizacją i sprawnym przebiegiem imprezy czuwała pani Eliza Kozdrańska.
Dodatkową atrakcją Dnia Zakochanych była poczta walentynkowa, zorganizowana przez uczniów klasy I TAK.

10.02.2017
W krainie lodu z panią Kozdrańską, czyli wf na łyżwach...    W ramach lekcji wychowania fizycznego pani Eliza Kozdrańska zorganizowała wyjście na lodowisko dla uczniów
klas I-III TAK. Zajęcia na łyżwach okazały się doskonałą zabawą i wyzwoliły w naszych uczniach pokłady dziecięcego entuzjazmu :)
01.02.2017 Maturzyści w Muzeum Auschwitz - Birkenau

07.02.2017
XI Podkarpackie Targi Edukacyjne „EduSalon”


07.02.2017 XI Podkarpackie Targi Edukacyjne „EduSalon”
   
    Uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w kolejnej odsłonie Podkarpackich Targów Edukacyjnych "EduSalon", zorganizowanych w dniach 7-8 lutego 2017 w Hali Widowiskowo - Sportowej "PODPROMIE" w Rzeszowie. Uczestnicy mieli okazję poznać bogatą ofertę edukacyjną polskich i zagranicznych uczelni oraz szkół policealnych. Dodatkowo maturzyści mogli skorzystać z porad psychologów, doradców zawodowych, wziąć udział m.in. w kiermaszu starych książek, niezwykłych lekcjach, konkursach lub kursie pierwszej pomocy.
Zobacz zdjęcia...